Świeże spojrzenie. Nowe formy narracji wizualnej

Tytonie
ul. Dolnych Młynów 10 Kraków
15.05 - 12.06.2016
 Świeże spojrzenie. Nowe formy narracji wizualnej
Poppy, ACP Spring 2014 © ACP Michael Waite

Współczesny rynek mediów nieustannie się przeobraża. Zmusza to twórców fotografii dokumentalnej do przewartościowywania strategii i sposobów dotarcia do publiczności. Czy pogłębiona opowieść wizualna i obszerne projekty dokumentalne mają przed sobą jakąkolwiek przyszłość? Nowinki technologiczne, które pojawiły się w ostatniej dekadzie, potencjalnie otworzyły drogę dla rozwoju fotografii dokumentalnej.

 

Wystawa Świeże spojrzenie. Nowe formy narracji wizualnej wykorzystuje nowe rozwiązania, prezentując sześć projektów fotograficznych, których autorzy nie bali się porzucić utarte szlaki. W przedstawieniu i projektowaniu opowieści sięgają oni po konstrukcje narracyjne i techniki obróbki bliższe realiom sztuki filmowej, świata gier i literatury niż tradycyjnie postrzeganej fotografii. W tym celu twórcy zdjęć – zwykle działający w pojedynkę – zaprosili do współpracy projektantów graficznych, montażystów filmowych, dźwiękowców, dziennikarzy i programistów.

 

Świeże spojrzenie to opowieści wizualne między innymi o światowym handlu heroiną, albumie fotograficznym wysokiego rangą oficera SS, przymusowym zakazie opuszczania domów w pewnej dzielnicy, radiowej operze mydlanej w Rwandzie. Autorzy używają współczesnych technik narracji, by podzielić się swoimi przekonaniami i opiniami na społeczne i polityczne tematy dotyczące nas wszystkich. Tym samym pokazują, że fotografia dokumentalna ma niezwykłą siłę w czasach, gdy pojedyncze obrazy i zdjęcia są wszechobecne, ale często pozbawione kontekstu.

 

 

Artyści:

 

Robert Knoth i Antoinette de Jong, Mak. Śladami afgańskiej heroiny

 

Mike Mandel i Chantal ZakariShelter-in-Plates. Archiwum stanu oblężenia

 

Anoek Steketee i Eefje BlankevoortRadio miłości. Odcinki o miłości i nienawiści 

 

Annette Behrens, (w sprawieKarla

 

Dirk-Jan Visser, Jan Rothuizen i Martijn van TolRepublika uchodźców

 

Thomas KuijpersKiedy bliźniacze wieże wciąż były piękne

 

 

Kuratorka: Iris Sikking

 

 

Iris Sikking (1968, Holandia)
Niezależna kuratorka i badaczka mieszkającą w Amsterdamie. Po uzyskaniu tytułu magistra studiów fotograficznych na Uniwersytecie w Lejdzie pracowała przy wystawach monograficznych i tematycznych, w tym projektach dokumentalnych i sztuki wideo, w Holandii i za granicą. Była współinicjatorką i organizatorką cyklu konferencji PhotoStories, poświęconych cyfrowym narracjom w Holandii.
Sikking wykłada na wydziale filmu i fotografii w AKV | St.Joost (Breda, Holandia). Przez pięć lat pełniła funkcję członka zarządu w Paradox (Edam, Holandia). Zanim stała się kuratorką, była montażystką kreatywnych filmów dokumentalnych, a także dyrektorem programowym w Art House Cinema Kriterion (Amsterdam, Holandia).

 

 

Tytonie

ul. Dolnych Młynów 10
Wernisaż: 14.05.2016, 18:00
Czas trwania wystawy: 15.05–12.06.2016
wt–nd 11:00–19:00
wstęp wolny
 
 
 
Wystawa dofinansowana ze środków Mondriaan Fund.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.