#WOLOMFK

 #WOLOMFK
Zakończyliśmy nabór do wolontariatu. Dziękujemy wszystkim za zgłoszenia.

Wolontariat w trakcie Miesiąca Fotografii to możliwość bycia ambasadorem jednego z największych festiwali fotograficznych w Europie, poznania pasjonatów, entuzjastów i światowej sławy artystów. To praca z organizatorami na różnych etapach tworzenia Festiwalu, m.in. przy montażach wystaw, wydarzeniach towarzyszących, opiece nad gośćmi czy w Centrum Festiwalowym.

 

Wyniki badań zeszłorocznej edycji skierowanych do wolontariuszy pokazały, że przy Festiwalu można na różnych obszarach rozwijać swoje umiejętności: techniczne – z zakresu produkcji wystaw; artystyczne – związane ze sztuką i fotografią; komunikacyjne – takie jak otwartość na ludzi, śmiałość i wytrwałość; oraz organizacyjne – związane ze współpracą w grupie, zarządzaniem własnym czasem czy grupą osób.

 

Chcemy, by ten rok był jeszcze ciekawszy, dlatego przygotowujemy więcej niespodzianek – nowych sekcji i inicjatyw, które stworzą dodatkowe możliwości do zdobywania wiedzy oraz cennych doświadczeń. Czas wolontariatu przy MFK będzie dla Was i dla nas bez wątpienia czasem na to, by uczyć się od siebie nawzajem w działaniu – współpracować, dyskutować, obserwować i wzajemnie się rozwijać.

 

Wiemy, jaką szansę daje taka współpraca wolontariuszom, ale również i nam – organizatorom. To od Was się uczymy i dzięki Wam co roku jesteśmy lepsi – bo zawsze inni i wyjątkowi. To Wy tworzycie klimat, reagujecie, informujecie, doradzacie. Żadna z poprzednich edycji Festiwalu nie odbyłaby się bez Waszej pomocy i zaangażowania. To Wy współtworzycie z nami to wyjątkowe wydarzenie. Zobaczcie, jak pracowaliśmy w ubiegłym roku!

http://on.fb.me/1ZHRtDc

http://on.fb.me/1ZHRzuq

 

 

Rekrutacja do wolontariatu MFK 2016 obejmuje dwa etapy:


Do dnia 28 lutego wypełnij ankietę dostępną pod adresem: http://bit.ly/1TNUXNu

– Na podstawie ankiet wybierzemy osoby, które zaprosimy na spotkanie rekrutacyjne w pierwszej połowie marca.

 

Po zakończeniu spotkań indywidualnych roześlemy drogą mailową ostateczne wyniki rekrutacji i plan dalszych działań związanych z wolontariatem.

 

Grupa wolontariuszy z lat ubiegłych już współorganizuje z nami niektóre sekcje festiwalu. Oni również będą przeprowadzać z Wami rozmowy rekrutacyjne. Spośród wolontariuszy poprzednich edycji oraz tegorocznego Festiwalu wspólnie wybierzemy Liderów Wolontariatu, którzy będą czuwać nad przebiegiem pracy w poszczególnych zespołach.

 

Koordynacja wolontariatu na tak dużą skalę w ciągu kilku miesięcy jest z pewnością sporym wyzwaniem. Szczególnie że podejmujemy się prowadzić ją wedle wysokich standardów współpracy. A o takich świadczy przyznany Fundacji Sztuk Wizualnych w 2015 roku certyfikat „Organizacja Przyjazna Wolontariuszom”. Jest on dla nas zarówno nagrodą za wysiłek, jak i drogowskazem do dalszego działania. Więcej o certyfikacji przeczytacie na stronie: dobrywolontariat.pl/idea

 

Więcej informacji:
Justyna Skowronek
Koordynatorka Wolontariatu
+48 517 056 469
wolomfk[at]photomonth.com

 

 

Spotkanie z Wolontariuszami 2015, fot. Aneta Urban

 

 

FAQ

 

W jakim terminie odbywa się wolontariat?

W marcu i kwietniu planujemy rozpocząć pracę w poszczególnych sekcjach wolontariatu i podzielić się obowiązkami. Z końcem kwietnia i w maju odbędą się montaże wystaw. 12 maja wystartuje Festiwal i przez prawie 5 tygodni będzie się działo BARDZO dużo! Wolontariat kończy się w połowie czerwca demontażami wystaw i wspólną imprezą. Zapraszamy do zapoznania się z opisami sekcji zamieszczonymi poniżej – oprócz wstępnego zakresu obowiązków i zadań został określony tam wstępny zakres czasu pracy.

 

Czy istnieje możliwość otrzymania zaświadczenia o odbytym wolontariacie oraz referencje?

Tak, każdy z wolontariuszy może odebrać zaświadczenie o odbytym wolontariacie w momencie jego ukończenia. Wolontariusze i wolontariuszki – pragnący dowiedzieć się o sobie czegoś więcej i zaangażowani w sposób wyjątkowy w powierzoną im pracę – mogą również otrzymać referencje oparte na ocenie zespołu, z którym pracowali. 

 

Czy osoba niepełnoletnia może zostać wolontariuszem?

Tak, osoba niepełnoletnia, która ukończyła 16 lat, może zostać wolontariuszem, musi jednak przedłożyć pisemną zgodę od rodziców lub prawnych opiekunów.

 

Czy w ramach wolontariatu można odbyć praktyki studenckie?

Tak, w trakcie Festiwalu można odbyć praktyki studenckie w ramach wolontariatu. Przy tworzeniu harmonogramu zostanie uwzględniony wymiar godzinowy praktyk. Jeśli planujesz odbyć praktyki, powinieneś zgłosić to w ankiecie i podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Co to jest Kultura w Robocie?

Kultura w Robocie to projekt Fundacji Sztuk Wizualnych zorganizowany przez wolontariuszy w grudniu 2015 roku. Podczas 9 spotkań z pracownikami i koordynatorami organizacji i projektów kulturalnych dowiedzieliśmy się m.in.: jakie wyzwania stoją przed menedżerem kultury, jak pozyskiwać fundusze na projekty przez sponsoring czy crowdfunding, jak sprawnie komunikować się oraz wizualnie przedstawić swój projekt szerszej publiczności.

 

Jakie korzyści daje wolontariat podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie?

Korzyści z wolontariatu najpełniej oddaje cytat jednej z naszych wolontariuszek:

„Wolontariat w czasie Miesiąca Fotografii to przede wszystkim niepowtarzalna szansa na rozwój: umiejętności, doświadczenia i znajomości. Jest to też możliwość współpracy z ludźmi, którzy jak nikt inny inspirują i motywują do działania”.
Ewelina Kawulok
(wolontariuszka edycji 2012–2016)

 

Przeczytaj, co o wolontariacie podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie myślą wolontariusze!

„Interesuję się fotografią, mam dosyć dużo wolnego czasu i chciałabym spożytkować go w jakiś konkretny sposób, rozwijając przy tym moje zainteresowania. Poza tym bardzo podobały mi się poprzednie edycje i nie wyobrażam sobie nie uczestniczyć w następnej”.
Ilona Grum
(wolontariuszka edycji 2013–2016)

 

„Chcę zostać wolontariuszem ze względu na przeszłe doświadczenia, pasje, możliwość nauki, a także samorealizację i uczestnictwo w dobrej zabawie”.
Mateusz Piątkowski
(wolontariusz edycji 2013–2016)

 

 
Grupa wolontariuszy, którzy już z nami przygotowują MFK 2016, fot. Kasia Korczowska

 

 

Sekcje Wolontariatu:

 

Opieka nad gośćmi

Wolontariusze zajmują się głównie transportem gości festiwalowych z i na lotnisko, przede wszystkim w trakcie Festiwalowych weekendów (kierowcę zapewnia Festiwal). Sekcja kierowana jest dla osób punktualnych i sprawnie komunikujących się w języku angielskim. Jest to również szansa na ciekawe rozmowy z kuratorami i dziennikarzami z różnych stron świata.

 

Obsługa wystaw i wydarzeń towarzyszących

Wolontariusze w tej sekcji opiekują się wystawami w wyznaczonych godzinach i miejscach przez cały okres trwania Festiwalu. Osoby pracujące przy wystawach udzielają również informacji na temat artysty i jego prac odbiorcom Festiwalu, jak również współuczestniczą w ewaluacji Festiwalu, czyli przeprowadzaniu ankiet wśród odwiedzających. W tej sekcji wolontariusze pomagają też w sprawnym przebiegu wydarzeń Festiwalu – warsztatów, wernisaży, spotkań mistrzowskich. Jeśli jesteś szczególnym miłośnikiem obcowania ze sztuką, a w spokojniejsze dni wiesz, po jaką książkę sięgnąć, ta sekcja jest właśnie dla Ciebie!

 

Kolportaż

Wolontariusze szturmują miasto: są odpowiedzialni za dystrybucję materiałów promujących Festiwal. Jeśli lubisz się przemieszczać, posiadasz znajomość topografii miasta oraz śmiałość w kontaktach z pracownikami restauracji i różnych punktów usługowych (lub chcesz nabyć w tym obszarze więcej śmiałości), to szukamy właśnie Ciebie! Sekcja kolportażu to wspólna akcja przed festiwalem oraz w trakcie – opieka nad systematycznym zaopatrzeniem jednej z ośmiu stref miasta m.in. w festiwalowe harmonogramy i pocztówki.

 

Produkcja, montaże, prace techniczne

Wolontariusze pomagają przy montażu wystaw około 2 tygodni przed Festiwalem, pracując fizycznie oraz rozwiązując różne techniczne zagadnienia wraz z ekipą montażową . Niezbędna jest tu sprawność motoryczna, cierpliwość i zdolności manualne. Niekiedy potrzebne jest również przygotowanie przestrzeni pod pracę ekipy montażowej oraz wyrozumiałość nie tylko do ludzi, ale też do rzeczy martwych ;). Prace trwają zarówno podczas Festiwalu, jak i około tydzień po jego zakończeniu, kiedy odbywa się demontaż wystaw.

 

Centrum Festiwalowe

Jest sercem i wizytówką Miesiąca Fotografii, miejscem otwartym we wszystkie dni Festiwalu. Wolontariusze pracujący w Centrum Festiwalowym odpowiedzialni są za: wydawanie akredytacji dziennikarzom, udzielanie informacji związanych z Festiwalem oraz sprzedaż publikacji. Niewątpliwie sekcja ta jest przeznaczona dla osób zorganizowanych, samodzielnych i komunikatywnych, również w języku angielskim.

 

Reportaż / Foto / Video

Sekcja powstała w celu dokumentacji pracy wolontariuszy oraz samego Festiwalu. Można tu potrenować umiejętności reporterskie, pisząc notatki czy przeprowadzając wywiady. Do tej sekcji szukamy również fotografów i kamerzystów, którzy chcieliby wizualnie poeksperymentować i podzielić się z nami oraz odbiorcami Festiwalu efektem swojej pracy. Sekcja rusza już w marcu i w trakcie Miesiąca Fotografii będzie obsługiwać kanał społecznościowy poświęcony wolontariatowi, a także współtworzyć oficjalne kanały społecznościowe Festiwalu.

 

Oprowadzanie

W dwa czerwcowe tygodnie Festiwalu zaprosimy szkoły, koła seniorów i domy kultury do odwiedzenia Festiwalu. Oprowadzać będą wolontariusze Miesiąca Fotografii! Chcesz poćwiczyć umiejętności komunikacji i sprawdzić się jako przewodnik? Podziałać wspólnie i zrobić coś dla krakowskiej społeczności? Zapraszamy do nowej sekcji!

 

Przegląd Portfolio

Przy Przeglądzie Portfolio niezbędna jest pomoc wolontariuszy, polegająca na obsłudze artystów i uczestników-fotografów oraz przy pracach fizycznych podczas przygotowywania przestrzeni. Sekcja kierowana jest do osób płynnie posługujących się językiem angielskim, szczególnie w roli tłumacza między recenzentami a uczestnikami.

 

Badania / Socjologia

To sekcja dla osób, które chcą nam pomóc dowiedzieć się, jak być jeszcze lepszym Festiwalem. Praca w niej zaczyna się już w kwietniu, trwa do końca czerwca i polega na zbieraniu informacji zwrotnych od odwiedzających oraz wolontariuszy. To możliwość pracy przy zbieraniu danych, tworzeniu bazy i opracowywaniu wyników badań.

 

 

Nasza organizacja korzysta z pomocy Centrum Obywatelskiego, współfinansowanego przez Gminę Miejską Kraków.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.