Spotkanie z Aaronem Schumanem i Jamesem Brownem | 22.05.2016

pl. Wolnica 1
Niedz.- 14:00
Spotkanie z Aaronem Schumanem i Jamesem Brownem | 22.05.2016

Swoją książkę zatytułowaną FOLK Aaron Schuman poświęca Muzeum Etnograficznemu w Krakowie – a ściślej jego zbiorom, wystawom oraz specyficznym dla tej placówki zwyczajom i kulturze – odnosząc się do niego przez pryzmat osobistego doświadczenia. Pod pewnym względem publikacja ta skupia się na regionalnym i kulturalnym dziedzictwu przodków autora, choć zarazem w równym stopniu dotyczy sposobu, w jaki spuścizna ta została zebrana, zachowana, zarchiwizowana, udokumentowana i przedstawiona środkami etnograficznymi, uwzględniając też rolę, którą w tym procesie odegrało Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Łącząc w sobie zrobione przez Schumana zdjęcia eksponatów muzealnych oraz materiały pochodzące ze zbiorów muzeum, FOLK stanowi studium swoistych dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie tradycji, historii, archiwów, artefaktów oraz ustanowionych przez ostatnie stulecie praktyk – to opowieść o ciekawości, samodoświadczeniu oraz kształtowaniu się historii i pamięci. Narracja osobista przeplatana jest elementami konserwacji i dokumentacji, przedstawiając własną i zaangażowaną emocjonalnie interpretację przyświecającego muzeum motto bycia „miejscem myślenia, rozumienia siebie oraz innych”. 

 

FOLK

Aaron Schuman

Książka w twardej okładce obleczonej materiałem z naniesionym na nim sitodrukiem

80 stron, 28 x 23 cm

ISBN 978 0 9935825 0 9

Data wydania: maj 2016 roku

http://nbbooks.co.uk/001-folk.html

 

 

Aaron Schuman (www.aaronschuman.com) – mieszkający w Wielkiej Brytanii amerykański artysta, pisarz, redaktor i kurator. Posiada dorobek fotograficzny wystawiany i publikowany międzynarodowo, a jego prace wchodzą w skład licznych kolekcji prywatnych i państwowych. Opublikował swoje teksty w szeregu ostatnio wydanych książek, m. in. Alec Soth: Gathered Leaves (MACK, 2015), Vision Anew (University of California Press, 2015), The Photographer’s Playbook (Aperture, 2014) i Storyteller: The Photographs of Duane Michals (Prestel, 2014), ponadto regularnie zamieszcza artykuły w czasopismach FriezeApertureFoamTIMEHotshoe i in. Kurator wielu znaczących wystaw, w tym Mixtape (2016), In Appropriation (2012), Other I: Alec Soth, WassinkLundgren, Viviane Sassen (2011) i Whatever Was Splendid: New American Photographs (2010). W 2014 roku został kuratorem ówczesnej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie roku zatytułowanej Re:Search, której Program Główny uwzględniał wystawy Taryn Simon, Trevora Paglena, Jasona Fulforda, Clare Strand, Walkera Evansa / Davida Campany’ego, Eyala Weizmana i in. Starszy wykładowca na University of Brighton i Arts University Bournemouth, założyciel i redaktor czasopisma SeeSaw Magazine (www.seesawmagazine.com).

 

James Brown, londyński wydawca książek o fotografii i sztuce, szef NB Books. Zajmuje się sztuką w kontekście komunikacji i praktyk wydawniczych.

 

Agnieszka Dwernicka, absolwentka podyplomowego Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej, fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz filologii germańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktor nauk humanistycznych. Dyrektorka festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie – od grudnia 2013 roku – oraz prezeska Fundacji Sztuk Wizualnych – od stycznia 2015 roku.

 

 

Spotkanie z Aaronem Schumanem i Jamesem Brownem – prezentacja książki Folk (EN)
Prowadzenie: Agnieszka Dwernicka
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, pl. Wolnica 1
22.05.2016, godz. 14:00

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.