Wiktoria Wojciechowska: Sparks

ul. Św. Tomasza 24
Wt.-Niedz. 12.00–18.00
Wiktoria Wojciechowska:  Sparks

Andrij, lat 27, magister astronomii. Zdjęcie zrobione po dziewięciu miesiącach walk na wschodniej Ukrainie, marzec 2015, Ukraina © Wiktoria Wojciechowska

 

 

 

 

Wiktoria Wojciechowska. Sparks

 

Motywacją do rozpoczęcia projektu Sparks była chęć stworzenia wielowymiarowego, współczesnego portretu wojny – a w szczególności konfliktu na Ukrainie, który wydaje się zapomniany, choć toczy się w Europie. Różne media zostały wykorzystane do ukazania poszczególnych aspektów wojny: sposobów jej prowadzenia, jej wpływu na życie zwykłych ludzi, a także na środowisko. Osią i rdzeniem projektu są spotkania z ludźmi, bezpośrednimi świadkami działań wojennych.

 

Portrety młodych żołnierzy tworzone podczas indywidualnych rozmów z każdym z nich stanowią bazę projektu. Portretowani opowiadają, co skłoniło ich do przyłączenia się do walki, dlaczego postanowili stanąć w obronie własnego kraju, dzielą się swoimi wątpliwościami, problemami natury psychologicznej, poczuciem niezrozumienia przez społeczeństwo. Projekt obejmuje również elementy tworzone z wykorzystaniem rozmaitych mediów, od fotografii i filmów dokumentalnych poczynając, na sztuce wideo, kolażach oraz instalacjach kończąc. Te formy wypowiedzi artystycznej pozwalają skonfrontować historyczny obraz wojny z jej współczesnymi realiami. Projekt Sparks to także seria narracji – uniwersalnych opowieści o człowieku: dorastaniu, umieraniu, przypisywanych mu przez płeć rolach. Projekt rozpoczęty w grudniu 2014 roku znajduje się obecnie w fazie końcowej.

 
 
 

Wiktoria Wojciechowska, fotografka, artystka wizualna. Zwyciężczyni Oskar Barnack Leica Newcomer Award 2015 za projekt Short Flashes, La Quatrieme Image Young Talents 2015 i Humanity Photo Awards 2015 w kategorii Document, zdobywczyni dwóch wyróżnień w International Photography Awards 2015. Jej cykl Własne miejsce wygrał Photo Diploma Award 2013 – międzynarodowy konkurs dyplomów fotograficznych. Aktualnie realizuje projekt Sparks na terytorium konfliktu na Ukrainie. Trwający projekt wygrał Przegląd Portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015. Wojciechowska jest nominowana do warsztatów Joop Swart Masterclass 2016. Wzięła udział w rezydencjach artystycznych w Reykjavíku i Pekinie, otrzymała Prix de la Photographie Foundation des Treilles.

 

Jej prace były prezentowane podczas festiwali: w Arles, Paryżu, Lille, Mińsku, Bratysławie, Warszawie, Lublanie i Niort, oraz publikowane w magazynach takich jak: „British Journal of Photography”, „Causette”, GUP, „ArchivoZine”, „ArtPhotoMag”, „Gente di Fotografia”, „L’Oeil de la photographie”, „Life Framer”, „Wysokie Obcasy” i „Duży Format” (dodatki do „Gazety Wyborczej”), „Leica Fotografie International”, „Fotografia Magazine”, „FT Weekend Magazine”.

 

www.wiktoriawojciechowska.com

 

 
 
Wystawa laureatki Nagrody Griffin Art Space – Lubicz 2015
Wiktoria Wojciechowska. Sparks
ZPAF Gallery, ul. św. Tomasza 24
Wernisaż: 14.05.2016, 16.00
Czynne: 15.05–12.06
26.05 nieczynne 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.