Weronika Gęsicka: Ślady

Skład Długa
ul. Długa 72 Kraków
Wt.-Czw. 15.00–18.00, Pt.-Sob. 12.00–18.00, Pt.-Niedz. 12.00–18.00
Weronika Gęsicka:  Ślady
Weronika Gęsicka, Bez tytułu 3, z cyklu Ślady. © Weronika Gęsicka, 2016. Dzięki uprzejmości artystki.

Ślady to – zgodnie z definicją – „znaki świadczące o tym, że coś istniało lub działo się”. Dowód obecności. Potwierdzenie udziału. Takimi śladami są fotografie, które dokumentują istnienie ludzi, sytuacji, chwil. To swego rodzaju engramy, które powstają pod wpływem określonych bodźców i przeżyć.

 

Projekt jest oparty na fotografiach archiwalnych zakupionych w banku zdjęć. Scenki rodzinne, pamiątki z wakacji, życie codzienne. Zawieszone gdzieś między prawdą a fikcją. Trudno określić, czy są spontaniczne czy od początku do końca wykreowane. Nie wiemy, jakie są prawdziwe powiązania między postaciami na zdjęciach, możemy się tylko domyślać, ile prawdy jest w ich gestach i spojrzeniach. Kim są lub byli ludzie na fotografiach: czy to aktorzy wcielający się w członków szczęśliwych rodzin, czy autentyczne osoby, których fotografie wystawiono na sprzedaż w banku zdjęć.? Niektórzy obecni, inni znikający z obrazów, ale zawsze zostawiający ślad.

 

Fotografia-świadectwo przestaje świadczyć o trwaniu danego momentu, tutaj jest raczej pytaniem o to, do jakiego stopnia trwałe mogą być takie ślady i czy coś z nich wynika. Możemy się zastanawiać, czym jest rejestracja czyjejś obecności i w jakim stopniu można tę obecność zatrzymać – zarówno w fotografii, jak i w pamięci. Obrazy, rozmaicie modyfikowane, obrastają w nowe treści; wspomnienia o ludziach i sytuacjach ulegają przekształceniom i stopniowo się zacierają.

 

Kuratorka: Agnieszka Rayss

 

 

Weronika Gęsicka (1984, Włocławek)

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki oraz Akademię Fotografii w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka konkursów International Photography Awards, PX3 i Dolina Kreatywna. W swoich projektach podejmuje tematy związane z pamięcią oraz mechanizmami jej działania. 

 

 

Skład Długa
ul. Długa 72
Wernisaż: 14.05.2016, 20:00
Czynne / Open: 14.05–12.06.2016
wt–czw: 15:00–18:00
pt–nd: 12:00–18:00

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.