Michał Siarek: Alexander
ul. Długa 72 Kraków
Wt.-Czw. 15.00–18.00, Pt.-Sob. 12.00–18.00, Pt.-Niedz. 12.00–18.00
Macedonia to małe państwo z dwoma milionami mieszkańców, które powstało po rozpadzie Jugosławii. Nowy kraj potrzebuje spoiwa, mitu założycielskiego, a trudno wymyślić lepszy niż mit antycznego zdobywcy, władcy połowy świata. Rekonstrukcją mitu zajęło się państwo, stawiając antykizowane pomniki i budowle przypominające dekoracje teatralne. Aleksander Macedoński został ogłoszony ojcem narodu.
Co się dzieje, gdy inne państwo czuje się okradzione ze swojego mitu, tak jak Grecja? Tłum wychodzi na ulice w proteście przeciw sąsiadom uzurpującym sobie prawo do ich symboli. Grecy uważają, że mały słowiański naród bezprawnie zawłaszczył sobie ich antycznego bohatera. Sen o dawnej potędze rozpalił emocje po obu stronach granicy.
Czy historyczne postaci i symbole rzeczywiście należą tylko do jednego narodu? W jakim stopniu możliwe jest budowanie tożsamości narodowej zapomocą betonu i brązu?
Macedonia przegląda się w przeszłości imperium otoczona monumentalnymi dekoracjami. Pytania o słowiańskość i helleńskość pozostają na razie bez odpowiedzi.
Kuratorka: Agnieszka Rayss
Michał Siarek (1991, Białystok)
Fotograf dokumentalny, student Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Zafascynowany problematyką Półwyspu Bałkańskiego poświęcił trzy lata na swój debiutancki esej Alexander skupiony na mitach, tożsamości i nacjonalizmie w jednej z republik. Współtwórca wydawnictwa Paper Beats Rock.