Filippo Menichetti i Martin Errichiello: W czwartej osobie

Skład Długa
ul. Długa 72 Kraków
Wt.-Czw. 15.00–18.00, Pt.-Sob. 12.00–18.00, Pt.-Niedz. 12.00–18.00
Filippo Menichetti i Martin Errichiello:  W czwartej osobie
Filippo Menichetti i Martin Errichiello, Bez tytułu 1, z cyklu W czwartej osobie, 2015. © Filippo Menichetti i Martin Errichiello. Dzięki uprzejmości artystów.

W latach 60. XX wieku, w okresie tak zwanego cudu gospodarczego włoskie elity kulturalne i polityczne zapoczątkowały zakrojoną na szeroką skalę transformację regionów i tradycji. Krok ten podjęto w imię postępu, który napędzać miało zbudowanie nowych dróg, nowych fabryk, no i oczywiście nowej tożsamości. Tożsamość ta powinna była umożliwić – technicznie i politycznie – powiązanie najbardziej odległych od siebie rejonów kraju oraz przybliżenie zawartej w sobie obietnicy zmiany najbardziej nawet nieprzystępnym osobom. Stanowiąca przedmiot badań wizualnych Kalabria to region o sięgającej starożytności historii, któremu przedsięwzięcia modernizacyjne narzuciły własny język i własną estetykę, powoli przytłaczając lokalny krajobraz ludzki i naturalny. Projekt W czwartej osobie przedstawia wizualne studium przeprowadzonej w tym regionie w minionym półwieczu transformacji antropologicznej i geopolitycznej – przemiany, której „narracja” po dziś dzień spowita jest mgłą tajemnicy. 

 

Kurator: Simon Karlstetter

 

 

Filippo Menichetti (1986, Florencja)

W 2009 roku ukończył studia psychologiczne na rzymskim uniwersytecie La Sapienza, a następnie uzyskał stopień magistra reportażu w Scuola Romana di Fotografia w Rzymie. Swoje zainteresowania skierował na interakcje między człowiekiem a jego środowiskiem, skupiając się na krajobrazie miejskim. W 2012 roku ukończył Danmarks Medie- og Journalisthøjskole (Duńską Szkołę Mediów i Dziennikarstwa), gdzie zrealizował projekt What Remains. Meditations on a Landscape.

 

Martin Errichiello (1987, Neapol)

Ukończył Scuola di Fotografia Riccardo Bauer w Mediolanie oraz studiował narrację wizualną w Danmarks Medie- og Journalisthøjskole (Duńskiej Szkole Mediów i Dziennikarstwa). Od czasu studiów zajmuje się badaniami języka wizualnego w różnego rodzaju mediach. Mieszka w Neapolu, pracuje jako niezależny fotograf i filmowiec przy produkcjach dokumentalnych i krótkometrażowych oraz teledyskach.

 

 

Skład Długa
ul. Długa 72
Wernisaż: 14.05.2016, 20:00
Czynne / Open: 14.05–12.06.2016
wt–czw: 15:00–18:00
pt–nd: 12:00–18:00

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.