Constantin Schlachter: Parabole

Skład Długa
ul. Długa 72 Kraków
Wt.-Czw. 15.00–18.00, Pt.-Sob. 12.00–18.00, Pt.-Niedz. 12.00–18.00
Constantin Schlachter:  Parabole
Constantin Schlachter, Bez tytułu 1, z cyklu Parabole, 2012. © Constantin Schlachter. Dzięki uprzejmości artysty.

U zarania chrześcijaństwa wędrownego mnicha nazywano gyrovagus [łac. gyro – koło; vagus – wędrowny]. Mnisi ci nie mieli stałego miejsca zamieszkania lub nie uznawali żadnego przywództwa, wolni od skrępowań dogmatycznych mieli silne więzi z naturą i materią w jej najprostszej postaci. Constantin Schlachter wywiódł z wędrówek i odosobnienia w świecie natury – samotności przemieniającej doznania i prowadzącej do poszukiwań wewnętrznych – ascetyczny i odwołujący się do podstawowych instynktów projekt fotograficzny, który podąża za sposobem myślenia wędrownych mnichów. Na swoich zdjęciach tworzy zmysłową fikcję rezonującą w świadomości zbiorowej.

 

W latach 2011–2015 Schlachter fotografował swoje odczucia poprzez odzwierciedlenia krajobrazu i występujących w nim detali. Korzystając z różnego rodzaju urządzeń (aparatów fotograficznych i mikroskopów) oraz stosując techniki obróbki analogoweji cyfrowej, utrwalał źródłowo przeżywane emocje, przy czym każde z mediów i każdy z procesów odpowiadały jednemu konkretnemu stanowi ducha. Parabole to wewnętrzna wędrówka w duchowych krajobrazach, w czasie której pojęcia „mikro” – „makro” i „organiczne” – „mineralne” są ze sobą splątane, tworząc wir, w którym przedmioty są nieustannie obmyślane i przetwarzane na nowo. Niczym w procesie alchemicznym zabiegi te służą ponownemu połączeniu przeciwieństw i umożliwieniu widzowi dotarcia do własnego centrum duchowego.

 

Granice betonowej przestrzeni naruszane są niezwyczajnymi kolorami, przedmiotami i fakturami. W tym trudno rozpoznawalnym i naturalnym szumie rozbrzmiewają echem pierwotne doznania człowieka, matczyne jaskinie oraz tajemnicze stworzenia. Konfrontacja symbolicznych obrazów kreuje ustronia duchowe i pozwala nam przemierzać zdominowane przez naturę królestwo ducha.

 

Kurator: Simon Karlstetter

 

 

Constantin Schlachter (1992, Francja)

Artysta mieszkający w Paryżu, który w swoich pracach korzysta przede wszystkim z fotografii cyfrowej przetwarzanej za pomocą procesów cyfrowych i analogowych. Studiował literaturę i kinematografię w paryskim Lycée Paul Valéry. W 2014 roku uzyskał dyplom z fotografii w Gobelins L’École de L’Image (Paryż). Część fotografii z projektu Parabole pokazywana była na wystawie zbiorowej Fetart School Factory oraz na FOAM Talent 2015. Jego prace zamieszczono między innymi w magazynach „Blow Photo”, „Foam” oraz „Phases”.

 

 

Skład Długa
ul. Długa 72
Wernisaż: 14.05.2016, 20:00
Czynne / Open: 14.05–12.06.2016
wt–czw: 15:00–18:00
pt–nd: 12:00–18:00

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.