Yann Mingard: Depozyt
ul. Dolnych Młynów 10 Kraków
15.05 - 12.06.2016
Depozyt, dokumentalny projekt szwajcarskiego fotografa Yanna Mingarda, odnosi się do ważnych kwestii związanych z aktualnymi problemami biopolityki i bioetyki. Skłania do zajęcia stanowiska wobec złożonych zagadnień konserwacji, optymalizacji, cyfryzacji i przechowywania żywych organizmów.
Projekt Depozyt kieruje uwagę oglądających na bieżące i przyszłe warunki istnienia życia oraz jego zdolność do samodzielnego trwania w obecnej erze geologicznej – antropocenie. The Encyclopedia of Earth definiuje tę erę jako „antropogeniczną, czyli zdominowaną przez działalność człowieka i wydzieloną na podstawie licznych dowodów wskazujących na to, że dominujący wpływ na zjawiska atmosferyczne, geologiczne, hydrologiczne, biosferyczne i inne procesy geosystemu wywiera działalność ludzi.
Realizowany w latach 2009–2013 projekt ukazuje na ogół ukryte przed wzrokiem opinii publicznej sposoby zbierania, przechowywania i klasyfikowania próbek biologicznych oraz informacji cyfrowych. Mingard wykonał zdjęcia w dwudziestu jeden różnych miejscach i posegregował je w czterech sekcjach: Rośliny, Zwierzęta, Ludzie i Dane.
Fotografie te, utrzymane w mrocznym tonie, poruszają wiele problemów. Widać na nich wnętrza banków nasion, magazynów, instytutów badawczych i laboratoriów. Niektóre szczegóły można rozpoznać dopiero po chwili uważnej obserwacji. Zdjęcia ukazują przyrządy medyczne, serwery danych, pojemniki kriogeniczne, próbki tkanek ludzkich, zwierzęcych lub roślinnych, wnętrza oraz – rzadziej – fasady laboratoriów i archiwów. Jak można się domyślać, już samo uzyskanie pozwolenia na wstęp do tych miejsc było niezwykle trudne, co wskazuje na istnienie swoistego dialektycznego paradoksu: aby bezpiecznie przechowywać materiały organiczne lub dane cyfrowe, trzeba je składować i zamykać w „czarnych skrzynkach”, często pod ziemią.
Zdjęcia Mingarda ukazują „mroczną stronę” postępu naukowego, dzięki której ludzkość zdolna jest oswajać i ujarzmiać siły natury, badać je oraz podporządkowywać strukturom władzy. Projekt Depozyt każe widzom skonfrontować się z tą problematyką i poddać ją głębszej refleksji.
Projekt Depozyt powstał w wyniku współpracy międzyinstytucjonalnej i był wystawiany w latach 2014–2016 w Fotomuseum Winterthur (Szwajcaria), Museum Folkwang w Essen (Niemcy), Fotomuseum Antwerpen (Belgia) oraz GwinZegal w Guingamp (Francja).
Kurator: Lars Willumeit
Yann Mingard (1973)
Mieszka w Colombier w Szwajcarii. Przed ukończeniem studiów fotograficznych na uniwersytetach w Genewie i Vevey pracował jako specjalista w dziedzinie ogrodnictwa i ogrodnik. Mingard prezentował swoje prace w całej Europie i wydał następujące książki: Ligne de Fonds (Scheidegger & Spiess, 2015), Deposit (Steidl, 2014) oraz Repaires (Hatje Cantz, 2012). Wspólnie z Albanem Kakulyą zrealizował także fotograficzny projekt badawczy na temat wschodnich granic Unii Europejskiej, którego rezultaty opublikował w książce East of a New Eden (Lars Müller Publishers, 2010).