Yann Mingard: Depozyt

Tytonie
ul. Dolnych Młynów 10 Kraków
15.05 - 12.06.2016
Yann Mingard:  Depozyt
© Yann Mingard

Depozyt, dokumentalny projekt szwajcarskiego fotografa Yanna Mingarda, odnosi się do ważnych kwestii związanych z aktualnymi problemami biopolityki i bioetyki. Skłania do zajęcia stanowiska wobec złożonych zagadnień konserwacji, optymalizacji, cyfryzacji i przechowywania żywych organizmów.

 

Projekt Depozyt kieruje uwagę oglądających na bieżące i przyszłe warunki istnienia życia oraz jego zdolność do samodzielnego trwania w obecnej erze geologicznej – antropocenie. The Encyclopedia of Earth definiuje tę erę jako „antropogeniczną, czyli zdominowaną przez działalność człowieka i wydzieloną na podstawie licznych dowodów wskazujących na to, że dominujący wpływ na zjawiska atmosferyczne, geologiczne, hydrologiczne, biosferyczne i inne procesy geosystemu wywiera działalność ludzi.

 

Realizowany w latach 2009–2013 projekt ukazuje na ogół ukryte przed wzrokiem opinii publicznej sposoby zbierania, przechowywania i klasyfikowania próbek biologicznych oraz informacji cyfrowych. Mingard wykonał zdjęcia w dwudziestu jeden różnych miejscach i posegregował je w czterech sekcjach: Rośliny, Zwierzęta, Ludzie i Dane.

 

Fotografie te, utrzymane w mrocznym tonie, poruszają wiele problemów. Widać na nich wnętrza banków nasion, magazynów, instytutów badawczych i laboratoriów. Niektóre szczegóły można rozpoznać dopiero po chwili uważnej obserwacji. Zdjęcia ukazują przyrządy medyczne, serwery danych, pojemniki kriogeniczne, próbki tkanek ludzkich, zwierzęcych lub roślinnych, wnętrza oraz – rzadziej – fasady laboratoriów i archiwów. Jak można się domyślać, już samo uzyskanie pozwolenia na wstęp do tych miejsc było niezwykle trudne, co wskazuje na istnienie swoistego dialektycznego paradoksu: aby bezpiecznie przechowywać materiały organiczne lub dane cyfrowe, trzeba je składować i zamykać w „czarnych skrzynkach”, często pod ziemią.

 

Zdjęcia Mingarda ukazują „mroczną stronę” postępu naukowego, dzięki której ludzkość zdolna jest oswajać i ujarzmiać siły natury, badać je oraz podporządkowywać strukturom władzy. Projekt Depozyt każe widzom skonfrontować się z tą problematyką i poddać ją głębszej refleksji.

 

Projekt Depozyt powstał w wyniku współpracy międzyinstytucjonalnej i był wystawiany w latach 2014–2016 w Fotomuseum Winterthur (Szwajcaria), Museum Folkwang w Essen (Niemcy), Fotomuseum Antwerpen (Belgia) oraz GwinZegal w Guingamp (Francja).

 

Kurator: Lars Willumeit

 

 

Yann Mingard (1973)

Mieszka w Colombier w Szwajcarii. Przed ukończeniem studiów fotograficznych na uniwersytetach w Genewie i Vevey pracował jako specjalista w dziedzinie ogrodnictwa i ogrodnik. Mingard prezentował swoje prace w całej Europie i wydał następujące książki: Ligne de Fonds (Scheidegger & Spiess, 2015), Deposit (Steidl, 2014) oraz Repaires (Hatje Cantz, 2012). Wspólnie z Albanem Kakulyą zrealizował także fotograficzny projekt badawczy na temat wschodnich granic Unii Europejskiej, którego rezultaty opublikował w książce East of a New Eden (Lars Müller Publishers, 2010).

 

Lars Willumeit (1974, Niemcy) 
Niemiecki kurator sztuki, antropolog kultury i fotoedytor. Główne obszary jego zainteresowania to fotografia, dokumentaryzm, sposoby przedstawiania i kultura wizualna. W latach 2008–2013 dyrektor do spraw fotografii w magazynie „Du. Die Zeitschrift der Kultur”. Mieszka w Zurychu.
Kurator wystaw: Beyond Evidence. An Incomplete Narratology of Photographic Truths (wspólnie z Louise Clements; Międzynarodowy Festiwal Fotografii FORMAT w Derby, 2015); For Future Reference (Paris Photo i Unseen Photo Fair Amsterdam, 2014); Tanya Habjouqa, Occupied Pleasures (East Wing, Dubaj, 2014).
Współautor publikacji: Fabrik, katalog Pawilonu Niemieckiego na Biennale w Wenecji 2015 (Verlag Walther König, 2015); FORMAT15 Evidence (FORMAT International Photography Festival, Derby, 2015); Deposit, Yann Mingard (Steidl, 2014).
 

 

Tytonie
ul. Dolnych Młynów 10
Wernisaż: 14.05.2016, 18:00
Czas trwania wystawy: 15.05–12.06.2016
wt–nd 11:00–19:00
wstęp wolny

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.