Sputnik Photos: Stracone terytoria. Stan zero

Ośrodek Dokumentacji Sztuk Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Nadwiślańska 2–4 Kraków
14.05 - 12.06.2016
Sputnik Photos:  Stracone terytoria. Stan zero
z cyklu Stracone terytoria. Stan zero © Sputnik Photos

Od Tallina i Rygi, przez Baku i Tbilisi do Taszkientu i Ałma Aty, od Europy Środkowej do Azji Środkowej – na ponad pięciu milionach kilometrów kwadratowych rozciągają się dawne prowincje upadłego ćwierć wieku temu imperium. Fotografowie kolektywu Sputnik Photos od ośmiu lat dokumentują te tereny, tworząc żywe, ciągle rozrastające się archiwum kryzysu i transformacji, archiwum Straconych terytoriów.

 

Ogromowi tej przestrzeni dorównuje chyba tylko liczba obrazów i tekstów, które na ich temat powstały – to tysiące zdjęć, książek, filmów. Przed wyruszeniem w podróż fotografowie przedzierają się przez morze znaków. Znajdują punkty odniesienia i inspiracje oraz schematy, które trzeba będzie przełamać. Studiują dokumenty i książki, przeglądają obrazy ikoniczne i zupełnie nieznane, oglądają klasyczne filmy i wideo na YouTube. Na cudzych słowach budują fundament własnej wypowiedzi, stan zerowy autorskiego projektu.

 

Instalacja Stracone terytoria. Stan zero to próba uchwycenia tego momentu w rozwoju projektu, kiedy wszystko jest jeszcze płynne i możliwe, kiedy w zgęstku nachodzących na siebie znaczeń, przenikających się i wchodzących w interakcje cytatów zaczynają się formować nowe obrazy. To model niewielkiej cząstki złożonego ekosystemu, w którym wyrastały fotografie ze Straconych terytoriów.

 

Kurator: Paweł Szypulski

 

 

Sputnik Photos to międzynarodowy kolektyw utworzony w 2006 roku przez fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej, których łączy doświadczenie transformacji ustrojowej oraz chęć opowiadania o swoim regionie. Przez blisko dziesięć lat działalności kolektyw zorganizował kilkadziesiąt wystaw fotograficznych na całym świecie, pokazując swoje prace w galeriach, muzeach i na festiwalach fotograficznych.

Sputnik Photos to także niezależny wydawca. Ma na koncie już kilkanaście zbiorowych i monograficznych publikacji fotograficznych prezentujących działania tak samego kolektywu, jak i obiecujących młodych fotografów.

Sputnik Photos pracuje obecnie nad projektem Stracone terytoria poświęconym byłym republikom ZSRR.

 

Paweł Szypulski, członek Rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Kurator i twórca wizualny pracujący z rozmaitymi materiałami archiwalnymi. Z wykształcenia antropolog, specjalizuje się w krytycznej analizie tekstowych i fotograficznych świadectw osobistych.

 

 

Ośrodek Dokumentacji Sztuk Tadeusza Kantora „Cricoteka”

ul. Nadwiślańska 2–4

Instalacja plenerowa

Wernisaż: 13.05.2016, 20:00
Czas trwania wystawy: 14.05–12.06.2016

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.