Paul Graham: Nowa Europa

Galeria Starmach
Węgierska 5 Kraków
14.05 - 10.06.2016
Paul Graham:  Nowa Europa
Paul Graham, Berlin, 1989 (puzzle ze statkiem), z cyklu Nowa Europa © Paul Graham. Dzięki uprzejmości Pace/MacGill Gallery, Nowy Jork

Paul Graham tworzy już od blisko czterech dekad. Jego fotografia opiera się na wierności zarówno tematyce, jak i przestrzeni geograficznej. Wczesne prace Grahama – skupione na Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w latach rządów Margaret Thatcher – dzięki wykorzystaniu kolorowego filmu zrewolucjonizowały dokument społeczny na Wyspach.

 

Pierwszym cyklem fotograficznym, który przyniósł Grahamowi uznanie, był opublikowany w 1983 roku A1: The Great North Road, koncentrujący się na codzienności jednej z głównych brytyjskich arterii łączących północ i południe kraju. W 1986 roku w Beyond Caring pokazał przerażające wnętrza brytyjskich urzędów pracy –  cykl ten mógł być odbierany jako kąśliwy komentarz na temat thatcheryzmu. Wreszcie w albumie Troubled Land (1987) połączył miejskie i wiejskie krajobrazy z realiami tlącego się konfliktu fanatyzmów w Irlandii Północnej.

 

Prezentowany tu cykl Nowa Europa powstał podczas serii podróży przez dziewięć zachodnioeuropejskich krajów: Niemcy, Szwajcarię, Włochy, Hiszpanię, Francję, Belgię, Holandię, Anglię oraz Irlandię Północną, w latach 1986–1992, i został opublikowany w formie albumu w 1993 roku. W tym samym roku prace te pokazano również na inauguracyjnej wystawie Fotomuseum Winterthur – jej kuratorem był Urs Stahel. Realizując ten projekt, Graham badał napięcia, które odczuwał on i jego pokolenie, z jednej strony związane z przyszłością Europy, a z drugiej w odniesieniu do najnowszej historii kontynentu – od II wojny światowej po upadek muru berlińskiego.

 

Nowa Europa wyznaczyła punkt zwrotny w artystycznej karierze Grahama, umożliwiając mu wypracowanie nowej estetyki. „Używając i nadużywając” klasycznych gatunków fotografii – portretu, pejzażu, martwej natury – stworzył on kulturową topografię obejmującą dziewięć krajów. Poprzez sposób wykorzystania koloru i kompozycji ujawnił także, jak stosunki społeczne i urazy polityczne są nieodłącznie wpisane w codzienność.

 

Obecnie każdego dnia możemy przeczytać o różnych formach kryzysu (przeczuwanego lub rzeczywistego) Unii Europejskiej, jej demokratycznej kultury, instytucji, granic czy też o jej upadających ideałach. W epoce, w której powróciły strach i niepewność, jeszcze istotniejsza jest refleksja nad ideami i wartościami związanymi z koncepcją Europy, nad tym, w jaki sposób będą one kształtować całe nasze życie nie tylko w kategoriach granic fizycznych, ale również mentalnych. Ta ważna historyczna chwila stwarza szczególną sytuację, by ponownie przyjrzeć się cyklowi Nowa Europa i tym samym kontekstualizować  go.

 

Kurator: Lars Willumeit

 

 

Paul Graham (1956, Wielka Brytania)  

Brytyjski fotograf mieszkający i pracujący w Nowym Jorku. Od 1981 roku stworzył 14 różnych cykli prac, w których badał i poddawał krytyce pojęcia dokumentalności, medium fotografii i konwencje jego prezentowania. Większość z tych cykli opublikowano w postaci monograficznych albumów. Graham miał ponad 80 wystaw indywidualnych na całym świecie.

 

Lars Willumeit (1974, Niemcy)
Niemiecki kurator sztuki, antropolog kultury i fotoedytor. Główne obszary jego zainteresowania to fotografia, dokumentaryzm, sposoby przedstawiania i kultura wizualna. W latach 2008–2013 dyrektor do spraw fotografii w magazynie „Du. Die Zeitschrift der Kultur”. Mieszka w Zurychu.
Kurator wystaw: Beyond Evidence. An Incomplete Narratology of Photographic Truths (wspólnie z Louise Clements; Międzynarodowy Festiwal Fotografii FORMAT w Derby, 2015); For Future Reference (Paris Photo i Unseen Photo Fair Amsterdam, 2014); Tanya Habjouqa, Occupied Pleasures (East Wing, Dubaj, 2014).
Współautor publikacji: Fabrik, katalog Pawilonu Niemieckiego na Biennale w Wenecji 2015 (Verlag Walther König, 2015); FORMAT15 Evidence (FORMAT International Photography Festival, Derby, 2015); Deposit, Yann Mingard (Steidl, 2014).

 

 

Galeria Starmach

ul. Węgierska 5

Wernisaż: 13.05.2016, 18:00

Czas trwania wystawy: 14.05–10.06.2016

pon–pt 11.00–18.00, dodatkowo sb–nd 14–15.05, 21–22.05, 04.06 w godzinach 11.00–18.00

26.05, 27.05 nieczynne 

wstęp wolny

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.