#DYSTURB
Kraków
14.05 - 12.06.2016
Fotoreportaż wychodzi na ulicę
Fotoreportaż – przekazywanie informacji za pośrednictwem zdjęć – jest językiem uniwersalnym, którym opowiada się o bieżących wydarzeniach, kwestionuje stereotypy, inicjuje dyskusje i polemiki, a także zwiększa świadomość w odniesieniu do wydarzeń na świecie mających wpływ na ogół naszego społeczeństwa.
Zamiast ograniczać fotoreportaż tylko do form drukowanych i platform cyfrowych, co obecnie jest zjawiskiem powszechnym, zdecydowaliśmy się na niekonwencjonalny ruch, podejmując próbę pokazania tych zdjęć szerszej publiczności. Być może zdajecie sobie sprawę, że zmniejszenie liczby odbiorców tradycyjnych mediów w połączeniu ze spadkiem przychodów z reklam i utratą wiarygodności doprowadziło do gwałtownego spadku finansowania fotoreportaży – i fotoreporterów.
#Dysturb to darmowa platforma, względnie nieskrępowana tradycyjnymi formatami i kanałami prasowymi. Nasza misja jest prosta: tworzymy przestrzeń, która ma wspierać fotoreporterów i całą branżę fotoreportażu. Nieprzerwany i nienasycony medialny strumień informacyjny sprawia, że historia dzieje się na naszych oczach, ale mimo to nie potrafimy jej przetworzyć. Chcemy zakłócić ten strumień za pomocą #Dysturb – edukacyjnego narzędzia, które rzetelnie przedstawia i przekazuje doświadczenia zarejestrowane przez fotoreporterów.
W #Dysturb kierujemy się jedną zasadą: publikujemy wyłącznie bieżące informacje ze świata. Pragniemy zwiększyć świadomość naszych odbiorców i sprawić, by zeszli ze szlaku utartego przez całodobowe krajowe serwisy informacyjne.
Od powstania naszego projektu minęły dwa lata i w tym czasie stworzyliśmy społeczność fotoreporterów, dziennikarzy, grafików i wolontariuszy. Prowadzimy działania w większości dużych miast na świecie i utrzymujemy długotrwałe relacje z międzynarodowymi ośrodkami edukacyjnymi.
#Dysturb został uruchomiony w marcu 2014 roku i do tej chwili udało się już przeprowadzić wiele kampanii plakatowych. Spotkały się one z pozytywnym oddźwiękiem: przechodnie zauważali plakaty i prosili o więcej informacji, zachowywali się również z szacunkiem, pozostawiając je niezniszczone. W ramach #Dysturb pokazaliśmy około 500 zdjęć zrobionych w 30 krajach przez ponad 250 fotoreporterów z całego świata.
WIELKA OPERACJA
#Dysturb był też zaangażowany w rozklejenie w całym Paryżu 70 historycznych fotografii – wykonanych na pięciu kontynentach przez 44 fotografów 20 narodowości – w ramach obchodów 70-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych. Fotoreporterzy i przedstawiciele ONZ odgrywają podobną rolę we wszystkich sytuacjach kryzysowych – z jednej strony są świadkami i wyrażają sprzeciw, z drugiej zaś chronią, pomagają i towarzyszą tym, którzy cierpią z powodu wojny, ubóstwa, głodu, zmian klimatu czy łamania praw człowieka.
PODCZAS SZCZYTU COP 21,
#Dysturb i Fundacja Magnum połączyły siły, by obudzić świadomość społeczną, rozklejając w całym Paryżu 25 fotografii przygotowanych specjalnie na tę okazję. Jak zawsze akcji tej przyświecała idea upowszechniania informacji oraz inicjowania dialogu. W projekcie aktywnie uczestniczyła Yale School of Forestry and Environmental Studies, poszerzając opisy wszystkich zdjęć o dane statystyczne na temat zmian klimatu, sprawiedliwości ekologicznej i miejskiego ładu. Firma Twilio, współorganizator akcji, opracowała na tę okazję system interakcji esemesowej, umożliwiającej przechodniom wysłuchanie opowieści fotografa o danym zdjęciu. New York University Tisch School of the Arts pomogła nam stworzyć wirtualną rzeczywistość, która pozwala użytkownikom spacerować po ulicach Paryża i odkrywać zdjęcia, utrwalając to zwyczajne, a zarazem ulotne doświadczenie.
#DYSTURB TO INTERAKTYWNE, EDUKACYJNE NARZĘDZIE pozwalające autorom opowieści korzystać z platformy wolnej od ograniczeń tradycyjnych kanałów informacyjnych. Od niedawna skupiamy się na edukacyjnym aspekcie fotoreportażu, dokumentując nie tylko bieżące wydarzenia mające wpływ na politykę zagraniczną danego kraju, ale również ważne wydarzenia historyczne.
Współpracujemy ze szkołami w Europie, ale nie tylko – nawiązaliśmy również kontakty z ośrodkami w Australii i Nowym Jorku. Co miesiąc publikujemy zdjęcia dokumentujące bieżące wydarzenia. Fotografie te są następnie omawiane przez studentów. Przygotowaliśmy także nagrania, na których fotoreporterzy sami opowiadają o zdarzeniach utrwalonych na fotografiach oraz przybliżają stojące za tymi zdjęciami historie, co pomaga umieścić je w szerszym kontekście.
Artyści tworzący kolektyw: Pierre Terdjman i Benjamin Girette
Wystawa plenerowa
ul. Podgórska (mur gazowni)
Wernisaż: 14.05.2016, 13.00 (Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, ul. Józefitów 16)
Czas trwania wystawy: 14.05–12.06.2016