Discipula, Klara Källström & Thobias Fäldt, Werker Magazine | 15.05.2016

pl. Szczepański 3a
Niedz.- 14:30
Discipula, Klara Källström & Thobias Fäldt,  Werker Magazine  | 15.05.2016

Plac Syntagma i Partenon, Grecja 18–19 października 2011, z cyklu Europa, Grecja, Ateny, Akropol, 2012 © Klara Källström & Thobias Fäldt

 

 

 

SPOTKANIE MISTRZOWSKIE (EN)

 

Discipula

Założona przez MFG Paltrinieriego, Mirko Smerdela i Tommaso Taniniego w 2013 roku Discipula jest platformą badawczą funkcjonującą na polach współczesnej fotografii i kultury wizualnej. Łącząc twórczość artystyczną z niezależną działalnością wydawniczą, Discipula zgłębia produkcję, użytkowanie oraz konsumpcję obrazów i bada przenikanie się faktu i fikcji w procesie tworzenia znaczeń. Prace Discipuli były pokazywane w różnych krajach, między innymi w Pałacu Sztuki w Budapeszcie, na FORMAT Festival (Derby) i na Photo50 w ramach London Art Fair. Discipula była laureatem nagrody za książkę autorską 2015 roku na festiwalu Rencontres d’Arles.

 

Klara Källström (1984) i Thobias Fäldt (1978)
Pracują razem od dziesięciu lat. Działają w Sztokholmie, ale większość ich prac powstaje w podróży – liminalność wywołana przez podróż jest stanem tworzącym podstawę ich metodologii. Większość swoich projektów publikują nakładem własnej oficyny, B-B-B-Books, założonej w 2011 roku w Sztokholmie do spółki z grafikami ze studia 1:2:3. Källström i Fäldt wystawiali swoje prace indywidualnie w galeriach i instytucjach w różnych częściach świata, między innymi w Fotografiska (Sztokholm), galerii CULT Exhibitions (San Francisco), na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Pingyao w Chinach, w CFF/Centrum för Fotografi (Sztokholm), galerii VERKET (Sztokholm), Centrum Sztuki Współczesnej Trafó (Budapeszt), The Popular Workshop (San Francisco) i Gallery VU (Québec). Brali udział w wystawach zbiorowych w Instytucie Szwedzkim (Paryż), Hasselblad Center (Göteborg), LACMA (Los Angeles), Aperture Foundation (Nowy Jork), a ostatnio w Kunsthal Charlottenborg (Kopenhaga). Ich prace były również publikowane w licznych antologiach fotografii na całym świecie.

 

„Werker Magazine” to czasopismo poświęcone fotografii i pracy, założone przez artystę wizualnego Marca Roiga Blesę i grafika Rogiera Delfosa. Punktem wyjścia tego projektu była działalność Ruchu Fotografii Robotniczej – grupy stowarzyszeń fotografów amatorów, uformowanej w latach 20. XX wieku w Niemczech i nawiązującej do pierwszych socjalistycznych eksperymentów fotograficznych w ZSRR. Ruch ten objął także pozostałe kraje Europy, Stany Zjednoczone i Japonię. Twórców magazynu interesują przede wszystkim metody działania oparte na autoprezentacji, self-publishingu, analizie obrazów i procesach grupowego uczenia się. Każdy numer jest tworzony i rozprowadzany w innym środowisku (akademia sztuk pięknych, muzeum, dzielnica miasta, internet...), co służy badaniu strategii interakcji z konkretnymi odbiorcami.

 

Prowadzenie:

Karol Hordziej

Kurator, menadżer kultury, wykładowca. W latach 2004–2013 dyrektor artystyczny festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie oraz członek zarządu Fundacji Sztuk Wizualnych (2004–2014). W ostatnich latach zaangażowany w projekty opracowania i promocji archiwów artystów. Kurator wystaw Zofia Rydet. Zapis, 1978–1990 zrealizowanej wspólnie z Sebastianem Cichockim dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2015) oraz Jan Dziaczkowski. Historie prawdziwe i zmyślone prezentowanej w Narodowej Galerii Sztuki – Zachęcie (2015). Wykładowca w Akademii Fotografii w Krakowie i Warszawie oraz Akademii Sztuk w Szczecinie.

 

 

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (Sala audiowizualna)

pl. Szczepański 3a

15.05.2016, 14:30

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.